Barwy natury

person Napisane przez: Piotr Ksyta list In: Artykuły On: comment Komentarz: 0 favorite Hit: 259

Motyw drzew, lasu i zielenie w aranżacji wnętrz.

Pośród drzew

Bardzo popularnym i ponadczasowym motywem przewodnim aranżacji wnętrz jest i będzie las. Doskonale wpisuje się on w trend powrotu do natury i ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Las to miejsce, które wprowadza w dobry nastrój, emanuje spokojem i daje poczucie bezpieczeństwa. Można w nim swobodnie oddychać! Zieleń jest kolorem dodającym elegancji i powagi, ale nie wprowadza ponurej atmosfery. Dzięki fototapecie optycznie powiększysz wnętrze i stworzysz leśny azyl, który niechętnie będziesz opuszczać!

Barwy natury

Aby móc odpocząć od hałasu, medialnego szumu i oczyścić umysł z natłoku codziennie napierających na nas informacji, warto skorzystać we wnętrzach z barw, które podsuwa nam natura. Stonowana paleta kolorów ziemi - brązów, zieleni i żółci - sprzyja wyciszeniu, koi nerwy, uspokaja zmysły i ciało. Dlatego barwy tego typu są nieocenione w przestrzeniach, w których spędzamy dużo czasu. Chłodna biel królującego ostatnio stylu skandynawskiego niech zejdzie z piedestału na rzecz miejsc przytulnych, ciepłych, takich, w których na wyciągnięcie ręki jest całkowity relaks.

Naturalne materiały

Powracając do tego, co naturalne, nie możemy zapominać o ekologicznych materiałach. Na nasze zdrowie wpływ ma nie tylko tryb życia (przykładanie wagi do tego, co jemy, dbanie o formę fizyczną), ale także przedmioty, którymi się otaczamy. Dlatego podczas urządzania domu warto skupić się na naturalnych i bezpiecznych tworzywach. Ponadczasowym surowcem jest drewno - popularne i trwałe - ale mile widziane będą również rattan czy wiklina. Aby przełamać monotonię neutralnych barw, warto ją uzupełnić o żywe kolory kamieni szlachetnych i złota lub dodatki imitujące fakturę minerałów. Do łask powraca korek (ale w nowoczesnej odsłonie!), a także terakota. Oba materiały są niezastąpione na drodze do dodania wnętrzu przytulności i ciepła.

Wpływ kolorów na samopoczucie.

Zielony

Harmonia, spokój, natura - to pojęcia, które wiążemy z kolorem zielonym, powstającym w wyniku zmieszania barwy niebieskiej z żółtą. Istnieje on w ponad tysiącu odcieni, w zależności od nasycenia może być zarówno kolorem ciepłym, jak i chłodnym. Barwa ta nadaje pomieszczeniu relaksujący klimat, a jasny odcień mięty w połączeniu z bielą uczucie świeżości. Zieleń relaksuje, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i równowagi. Dobrze komponuje się z bielą i brązem. Sprawdzi się w gabinecie, bibliotece, łazience czy pomieszczeniach medycznych, bo reguluje pracę serca i ułatwia oddychanie.

Żółty

Żółć kojarzy się ze słońcem, ciepłem i optymizmem. To kolor dodający pozytywnej energii i pobudzający kreatywne myślenie. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach do nauki i pracy, bo wspomaga jasność umysłu i zapamiętywanie. Zaraz po kolorze białym jest najlepiej odbijającą światło barwą, dlatego warto zastosować ją w niewielkich, chłodnych i słabo doświetlonych pomieszczeniach, skierowanych na wschód i północ. Należy jej unikać w sypialniach ze względu na pobudzające do działania właściwości. Żółty doskonale współgra z czerwienią i pomarańczem, świetnie łączy się również z kontrastującą czernią. Wiele barw przy żółci nabiera wyrazistości, np. granat, popiel czy błękit.

Pomarańczowy

Pomarańcz jest pochodnym żółci i czerwieni, dlatego działa podobnie jak te kolory - ociepla i aktywizuje. To bardzo pozytywna barwa, która pobudza umysł do działania. Powoduje również wydzielanie soków trawiennych, dlatego pasuje do wnętrz, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Podobnie jak żółć rozświetla wnętrze, więc warto tę barwę zastosować w pomieszczeniach z dużą ilością światła sztucznego, np. w przedpokoju. Dobrze łączy się z szarymi, czarnymi i beżowymi akcentami.

Brązowy

Brąz to kolor ziemi oraz drewna, dlatego mocno wiąże się z naturą. W mieszkaniu ten odcień tworzy aurę przytulności i ciepła, wskazany jest dla osób poszukujących życiowej stabilizacji. Doskonale komponuje się z innymi barwami natury, takimi jak zielenie czy żółcienie, ale stanowi również idealne tło dla innych kolorów.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień